YDS Stratejileri

YDS mi?

Öncelikle size adım attığınız bir o kadar zorlu, bir o kadar da zevkli bu yolculukta kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Eminim birçoğumuz İngilizce öğrenme işine başlamadan önce bu işin çok kolay olacağı yönünde yanlış bir beklentiye düşmüşüzdür. Peki, o yanlış beklenti ya da algı nedir? Niçin neredeyse herkeste bu yanlış algı oluşuyor? Öncelikle okul yıllarımızda almış olduğumuz dil eğitiminin kendisi bizde bu yanlış algının oluşmasında büyük bir etkendir. Belirli çerçevede verilen belirli kalıplar, akabinde verilen o dar kalıp ve bilgilerin sınav yolu ile sorgulanması… Sonuç, geçtin veya kaldın… Bir daha geriye dönük sorgulama yok, beceri ölçme yok vs vs. Ancak şimdi karşı karşıya kaldığımız, bırakın günlük işlerimizde kullanacağımız temel İngilizce beceri ve bilgimizi ölçen bir sınav olmayı, bunun çok ötesinde akademik düzeyde kelime, gramer bilgisi sorgulayan ve bu bilgileri dar bir zaman aralığına sıkıştıran bir sınav var; YDS.

Bu nedenle öncelikle YDS beklentilerimizi olması gereken noktaya çekmemiz gerekmektedir. İlk kural; 100 kg lık bir yükü bir metre yukarı kaldırabilmek için en az 101 kg veya daha fazla bir kuvvet uygulamalısınız ki o yük yerinden kalksın, sonrasında uygulayacağınız her artı yük süreci hızlandıracaktır. Yani YDS çalışmaya başlamadan önce zihninizi harcayacağınız zaman ve çaba konusunda ikna etmelisiniz. YDS’yi birkaç ayda kolayca halledilebilecek bir iş gibi görme yanılgısının, akabinde beklenmeyen bir sonuç alınmasına ve umutların kırılmasına sebep olması kaçınılmaz bir sonuçtur.

Başarı İçin İhtiyaçlarımız

İlk bakışta tablo biraz karamsar gibi değil mi? Merak etmeyin, uygun araçlar ve tekniklerle bu iş kolaylaşacaktır. Peki nedir ihtiyaçlarımız?

Sabır

Zihninizi bu işin ne kadar zahmetli olduğuna hazırladınız, başladınız çalışmaya. Her gün yeni kelimeler, yeni kurallar… Ezberlediğinizi zannettiğiniz kelimeleri birkaç hafta sonra hatırlamadığınızı görmeye başladınız… İşte bu aşamada umutsuzluğa düşme olasılığı çok yüksektir. Acaba, ben de mi bir sorun var? Yoksa bu iş bana göre değil mi? Diye sormaya başlayacaksınız. Maalesef bu işin süreci biraz böyle gidiyor. Bu noktada sabır devreye girmeli ve kendi kendinize demelisiniz ki “ sonuna kadar dayanacağım”. Eğer bu noktalarda gerekli sabrı gösterip çalışmalarınıza devam ederseniz, bir müddet sonra göreceksiniz ki, daha rahat kelimeleri ezberliyor, daha rahat soruları çözebiliyorsunuz. Bu noktadan sonra İngilizce çalışmanın bırakın eziyet çektiğiniz, artık zevk aldığınız bir uğraşıya dönüştüğünü göreceksiniz.

Doğru kaynak

Günümüzde gerek basılı gerekse internet ortamında kaynağa ulaşmak çok kolay, hatta bu kolaylık sebebiyle bir kaynak kirliliğinin olduğu bile söylenebilir. Bu konuda başlangıçta bilgi ve tecrübesine güvendiğiniz birisinden tavsiye alabilirsiniz. Ancak biraz mesafe aldıktan sonra size hitap eden kaynağı kendinizin bulması ve onun üzerinden devam etmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde çalışma yöntemlerinizi de size uyan bir şekilde düzenlemeniz, kendi metotlarınızı bulmalısınız.

 

Kurs veya ders dışında kendi kendine zaman ayırma

Genellikle sorular “hangi kaynak” ya da “hangi kurs” şeklinde oluyor. Peki, doğru soru bu mu? Doğru soruyu sormadığımız müddetçe alacağımız cevapların hiç biri bizi hedefimize ulaştırmayacaktır. Yani “en meşhur kursa veya dershaneye gidersek bu iş tamamdır” kolaycılığından kaçınılmalıdır. Kurs veya özel derslerde alınan, öğrenilen bilgiler aslında sizlere ödünç verilmiş bilgilerdir. Onları tekrar ettikçe, aradan zaman geçtikten sonra kullanabildikçe gerçekten sizlere ait olacaklardır.

Çoğu zaman YDS sürecine giren ya da girmeyi düşünenler, bazen yapılan yanlış yönlendirmeler, bazen de işin kolayına kaçma veya bu zor işi başkalarının sorumluluğuna yükleme kolaycılığından olsa gerek, bir kursa gitmenin ya da bir öğretmenden ders almanın yeteceğini beklentisine girerler. Aslında bu büyük bir yanılgıdır… Ders esnasında öğretmen, sahip olduğu tüm birikimleri size aktarmaya çalışır, siz de elinizden geldiğince almaya çalışırsınız. Ders bittikten sonra kazanılan tüm bilgilerin bir şekilde ister konu  tekrarı, ister soru çözme yoluyla olsun yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Sonuç

Sözün özü; makul hedef, doğru kaynak, yeterli zaman ayırma, size uygun çalışma yöntemi bulma, sabır (acıya dayanma da diyebilirsiniz) ve bulabilirseniz sizinle beraber çalışacak bir arkadaş… Kolay gelsin.

Çalışmaya Nereden Başlamalıyım?

Bu soruyu sormadan önce sorulması gereken diğer bir soru daha var,  o da “Benim İngilizce bilgim hangi seviyede?” olmalıdır. YDS hakkında bilinmesi gereken hususların başında, bu sınavın akademik bir sınav olduğu bilincidir. Yani günlük hayatımızdaki işleri halledecek kadar bir yabancı dil (gramer ve kelime) bilgisinin  yeterli olmayacağıdır. YDS çalışmalarına başlama kararı aldıktan sonra ilk yapılacak iş, bu konuda bilgisine güvendiğiniz birisinin gözetiminde bir “seviye tespit” sınavı yapmanızdır.

Eğer seviyeniz 30-45 arası bir puan, ya da daha aşağısında bir not olarak ortaya çıkmışsa mutlaka bir “YDS Ön Hazırlık Kursu” alınmalıdır. Bazen bu ön hazırlık kursu zaman kaybı gibi görülerek doğrudan  YDS kurslarına başlanılmaktadır. YDS kurslarında hocalar öğrencilerin belli bir seviyede kelime ve gramer bilgisine sahip olduklarını varsayarak daha detay ve ileri seviyedeki konulara ve soru/sınav çözme stratejilerine odaklanmaktadırlar. Hal böyle olunca seviyesi yeterli olmayan öğrenci konuları anlayamamakta, zamanını ve parasını boşa harcamaktadır. YDS ön hazırlık kursu esnasında basit makalelerden başlayarak kademe kademe ilerleyen kaynaklarla kelime çalışmalarının yapılması, en basit gramer konularından başlanarak daha karmaşık konulara doğru giden programlar seçilmesi gerekmektedir. Ön hazırlık kursunun bitirilmesine müteakip alınacak bir YDS kursu çok daha faydalı olacaktır. Kişiden kişiye değişmekle birlikte YDS Ön Hazırlık + YDS kursuna ortalama 4,5-6 ay gibi bir sürenin yeterli olacağı değerlendirilmektedir.

Seviyeniz 45 ve üzerinde bir nota denk geliyorsa doğrudan YDS kursuna başlayabilirsiniz. Kursta anlatılan bilgileri tekrar etmeniz ve bolca soru çözmeniz halinde başarıya ulaşmamanız için hiçbir neden bulunmamaktadır. Kursta verilen kaynaklar dışında da mutlaka İngilizce yayınlanan dergi ve gazetelerinde günlük olarak takip edilmesi, okuma alışkanlığının da geliştirilmesi bu sürecin bir diğer ayrılmaz parçasıdır. Unutulmamalıdır ki, bu sınav sadece İngilizce bilgisini değil, aynı zamanda kısıtlı zaman aralığında hızlı okuma ve anlama becerisini de ölçmektedir. İngilizce okuma alışkanlığını yeterince geliştirmemiş birisinin bu sınavı belirli gramer kurallarını, kelimeleri ve soru çözme teknikleriyle çözme gayreti yeterli olmayacaktır.

YDS Ön Hazırlık Safhası

Bu safhada öncelikle iyi bir gramer ve basitten başlayarak devam eden bir makale çalışma kitabı edinilmelidir. Temel seviyeden başlanılarak ele alınan her gramer konusundan sonra mutlaka sorular çözülerek öğrenilen teorik gramer konusunun pratikte nasıl kullanıldığı görülmeli ve konu iyice pekiştirilmelidir. Okuma çalışmalarında ise; ilk önce makale hiç sözlüğe bakılmadan normal okunmalı, okuma esnasında bilinmeyen kelime ve gramer yapılarının altları çizilmeli, parça hakkında genel bir fikir edinilmelidir. İkinci turda ise bilinmeyen her kelime çıkarılmalı ve kelime defterine yazılmalı, sonra mümkün olan maksimum seviyede makale anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bilinmeyen gramer konularını da gramer kitabınızdan kontrol etmeli, yine de anlayamazsanız not alarak mutlaka hocanıza sormalısınız. Kelime defterinize yazmış olduğunuz yeni kelimeleri ikinci bir defa daha kendi yaptığınız kelime kartlarına yazarak gün içerisinde tekrar etmelisiniz.

YDS Hazırlık

Bu aşamada daha önceki sınavlarda çıkmış ve özgün soru çözümleri ile birlikte yine hızlı bir gramer tekrarı yaptıktan sonra sınavdaki her soru türüne göre önce örnekli soru çözme tekniklerinin anlatımı, sonrasında o konularda sayısız soru çözümü yapmak gerekmektedir. Soru çözümleri bir taraftan devam ederken, diğer taraftan ayrı bir okuma/kelime çalışması da devam etmelidir. Okuma parçaları gerçek YDS seviyesinde olanlardan seçilmeli, “phrasal verb ve bağlaç” çalışmalarına ağırlık verilmelidir. Bu aşamada profesyonel bir yardım alınmasında çok fayda vardır. Bütün soru gruplarının strateji ve soru çözüm süreçleri tamamlandıktan sonra sıra tam bir sınavın çözümüne, yani deneme sınavları aşamasına gelir. Deneme sınavlarının zaman tutularak ve mümkünse gerçek zamana uyarak yani sabah saatlerinde, kesintisiz yapılması gerekmektedir. Hatta mümkünse deneme sınav kitapçıklarının, sayfa dizinlerinin ve yazı puntolarının bile gerçek sınava yakın olmasında fayda vardır. Deneme sınav aşamasında size uyan sınav stratejilerinin de belirlenmesi gerekmektedir. Mesela, ilk olarak hangi soru gurubundan sınava başlanacağı vb. konular kararlaştırılmalıdır.

Sonuç Olarak

YDS’nin, Türkiye şartlarında özellikle akademik personelin ve kamu personelinin dil seviyesini ölçmede kullanılan bir okuduğunu anlama (reading comprehension) sınavı olduğu, ancak zor bir sınav olduğu bilinmelidir. Özellikle akademik bir kariyer düşünenler “Şu sınavı bir atlatayım, bir daha yüzüne bile bakmam” tarzı düşüncelerden uzak durmalı, mesleğinin her aşamasında ihtiyaç duyacağı bilinciyle İngilizcenin diğer becerileri ile birlikte (listening, speaking, writing) geliştirme çabası içerisinde olmalıdır. Kısacası İngilizce öğrenmeyi bir eğlence haline getirecek yollar bulunmalıdır.

Herkesin emeklerinin karşılığını alması temennisi ile.

Mustafa Engin

 

yds hazırlık android programıYDS kelime listeleri, Kelime Testleri, Mini YDS testleri, ve makaleyi dinleme özellikleri, yeni geliştirme çalışmaları kapsamında şimdilik kaldırılmıştır. Bu özellikleri daha kullanışlı olarak Defeat YDS Anroid uygulamamızda kullabilirsiniz. Defeat YDS indirme linki